IMAX: Život v moři 3D

28. února 2009 v 22:02 | Lenka |  Johnny Depp
Po zhruba čtvrt roce bude uveden v jediném českém velkoformátovém kině IMAX Praha další zajímavý 3D dokument. Po výpravě na Měsíc tentokrát zamíříme opět do hlubin oceánů a to ve snímku Život v moři 3D...
Když se IMAX Praha před více jak čtyřmi lety otevíral, prvním nejúspěšnějším snímkem byl film Do hlubin 3D (Into the Deep 3D), který se zde dokonce promítal několik let a ještě dnes je k dispozici v místní filmotéce. Jednotlivé školy si mohou individuálně objednat jeho promítnutí. Vlastní film byl natočen v roce 1994 a jeho režisérem byl Howard Hall. Ten se v celé své kariéře zabývá natáčením nejrůznějších podmořských dokumentů, jak pro televizi, tak i pro kina velkého formátu. V roce 1999 uvedl svůj dvourozměrný dokument pro IMAX Island of the Sharks a podílel se na celé řadě dalších dokumentárních filmů z podmořského prostředí.

V roce 2004 se Howard Hall pouští do natáčení dalšího velkoformátového dokumentu a po krátkém snímku Do hlubin 3D se opět vrací k trojrozměrné technologii záznamu obrazu. Pro snímání podmořských záběrů si vybírá nejsložitější, ale zároveň tu nejpoctivější cestu. Použil klasickou IMAX 3D kameru na dva pásy 65 mm filmového negativu, čímž získává unikátní záběry v plném rozlišení a v plném - neořezaném formátu IMAX v poměru stran 1,44:1.

Natáčení probíhalo celkem na devíti podmořských lokacích od Kortézova moře přes pobřeží Kalifornie až po Mexický záliv, Bahamy a Britskou Kolumbii. Kameramané strávili celkem 1.850 hodin pod vodou v potápěčských kombinézách. Bylo natočeno celkem přes 120 km filmového materiálu. Dvakrát ohrožoval tvůrce filmu hurikán a jednou lidožravý žralok. Zhruba po roce začínají postprodukční práce na jejichž konci stojí 41 minutový stereoskopický snímek.


Howard Hall v oněch 41 minutách ukazuje svoji silnou režijní stránku, kterou dokázal již na zmiňovaném dokumentu Do hlubin 3D. Stereoskopický formát IMAX 3D je pro něj snadno zvládnutý a po celou dobu má divákovi co nabídnout. Film rozhodně netrpí žádnými prázdnými vycpávkami, kterými by se tvůrci snažili dohnat celkovou stopáž. Po úvodním vstupu pod mořskou hladinu skrze příbojovou vlnu se již seznamujeme s prvními netradičními obyvateli moře. Každý živočich je pak představen s určitou dramatickou zápletkou a na rozdíl od Žraloků 3D Jeana-Jacques Mantella se režisér nezdráhá divákům ukázat i ulovení kořisti. Každá taková dramatická zápletka má i svůj záměr. Nejen udržet pozornost diváka, ale zároveň vysvětlit nezastupitelnou úlohu jednotlivých živočichů v celkové rovnováze ekosystému. Ve filmu můžeme například vidět odumřelý korálový útes v moři, kde byli cíleně vybiti žraloci, kteří byli přirozenými predátory dalších živočichů živících se jednotlivými korály.

Film je natáčen v souladu s celkovým dramaturgickým plánem sítě kin IMAX, kde za hlavní cílovou skupinu diváků jsou počítáni děti a školní mládež. Tomu odpovídá komentář filmu, který je psán hlavně na úroveň dětského diváka. Jednoduchým, nikoliv infantilním způsobem se představují jednotliví živočichové. Dospělý divák se dozví například celé jejich jméno, rodové i druhové, které menší dítě nejspíše ani nezaregistruje. Malému divákovi pro změnu může utkvět v paměti popis nějaké zajímavé vlastnosti toho kterého obyvatele mořských hlubin.


Život v moři 3D dokazuje, že se dají natáčet dynamickým způsobem i stereoskopické 3D filmy. Že dynamika vyprávění příběhu může být zachována i při dlouhých záběrech, pokud se v nich děje něco zajímavého. Důležitou složkou filmu je pak i výborná hudba Dannyho Elfmana, která velmi dobře dokresluje celkovou atmosféru.

V originále namluvili komentář k filmu známí hollywoodští herci Johnny Depp a Kate Winslet. V českém znění v kině IMAX Praha uslyšíte Sašu Rašilova a Jitku Ježkovou, ale nemusíte zoufat. Bohužel originální znění patří k těm komentářům filmů IMAX, kde angažovaní herci pouze "profesionálně" přečetli komentář z papíru. Saša Rašilov s Jitkou Ježkovou mají zřetelně přirozenější projev, jak původní, spíše sterilní, originál Deppa a Winsletové.


Howard a Michelle Hallovi
při přebírání ceny PANDA
na festivalu Wildscreen 2006.

Život v moři 3D (Deep Sea 3D) měl světovou premiéru loni v březnu a v říjnu získal prestižní ocenění PANDA za nejlepší velkoformátový film na festivalu přírodopisných a ekologických filmů Wildscreen konaném v Bristolu ve Velké Británii. Tento festival se koná jednou za dva roky a v daném žánru patří k nejvyšším oceněním srovnatelným s americkými Oscary. Čistě pro zajímavost PANDU za nejlepší interaktivní projekt si loni v říjnu odneslo reality show Českého rozhlasu Odhalení monitorující život goril nížinných v pražské ZOO.

Život v moři 3D (Deep Sea 3D) patří zatím k tomu nejlepšímu z 3D tvorby, co jsme měli doposavad možnost vidět v kině IMAX Praha. Po Misi na Měsíc 3D jde o další velmi vydařený snímek, tak doufejme, že dramaturgie pražského IMAXu bude mít i nadále při výběru filmů šťastnou ruku. Film by si rozhodně neměli nechat ujít všichni se zájmem o přírodu a o podmořský svět, případně i fanoušci filmového skladatele Dannyho Elfmana.


se zdrojem....

 


Komentáře

1 April••||SB|| April••||SB|| | Web | 1. března 2009 v 12:32 | Reagovat

ty jo, to sem nevěděla že tam na tompsolupracoval i Johnny:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama