Johnny Depp"Někdy přemýšlím.jesli jsem už dospěl"

30. ledna 2011 v 19:29 | Lenka |  Johnny Depp
Johnny Depp(narozen 9.6.1963) se ke slívě doslova prostříhal.Jeho střihoruký Edward byl totiž tím, c o nám vrylo Johnnyho nesmazatelně do paměti.Spolupráce s režisérem Timem Burtonem přinesla ještě řadu dalších nezapomenutelných snímků jako Ospalá díra, Ed Wood nebo Alenka v řiši divů,přičemž v každím Depp zazářil.Jeho nezařaditelný herecký projev dal vzniknout i bláznivé postavě Jacka Sparrowa ze série Piráti z Karibiku.Stejně jako šílet, dokázal ale i milovat (Čokoláda) či střílet (Krycí jméno Donnie Brasco).A letošní Cizinec jeho herecký rejstřík ještě trošku protáhne.Jak se mu vlastně točilo v Benátkách, co má rád na Paříži a proč je ho tak málo ve Stoneově Četě? Prozradil v rozhovoru.
sdv

Jak si taková celosvětově známá filmová hvězda,jako jste vy, vybírá role?..

Já o sobě, jakožto o "veké filmové hvězdě" nepřemýšlím.Nemůžu si pomoct ale to na mě nepasuje.Přijde mi, že vlastě pořád hraji totéž a jen občas zkusím něco jiného,oběvuji něco nového.Je důležité stále si sám pro sebe vytvářet výzvy,třeba přijít jednou za čas s novým výrazem.Marlondo Brando se mě kdysi zeptal"Kolik filmů natočíš ročně?,chlapče?" Já na to: "Nevím,tak tři".A on:"To je moc".Nikdo totiž prý nedokáže hrát každou roli jinak.Což je samozřejmě pravda,jenže já si stejně myslím , že mám ještě určitou rezervu.

Hodně z vámi ztvárněných postav nosí vypracované kostýmy.Co hlavní postava Cizince,Frank?

Příběh .scénář i postava samotná vám určují jisté hranice, za které se nedá jít.Určitě jsem však někdy v minulosti narazil na někoho, kdo by připomínal Franka.Je dost zarostlý, což u mě bohužel přírodně nejde,takže se to muselo přilepit.Každopádně Frank se o své vousy dobře stará,což jsem si vypůjčil od jednoho známého-ty jeho vypadaly jako kdyby je měl ve sklenici.Nemohl jsem věřit, že někdo o svoje vousy tak pečuje.

       ------     --------------------------------------------------------------------------------------

         PODLE MĚ JSOU VŠICHNI BLÁZNI"
       
        -----------------------------------------------------------------------------------------

Narážel jsem na to, že vaše postava v Cizincovi není příliš "Deppovská", není tak cool"Proč jste si vlastně po všech těch rolích šílenců jako byl Ed Wood , Kloboučník nebo Střihoruký Edward vybral právě roli matematika v Cizinci?..

Vždycky jsem byl fascinován lidmi, kteří byli považováni za naprosto normální, jelikož mi přišli ze všech nejdivnější.

Jak jste se rozhodoval při pojetí tohoto charakteru?

Chtěl jsem , aby byl hodně průměrný -učitel matemamtiky který nemá velký pozitiva , ani negativa ,a je posledlý svímy ujetými dennímy rituály.S těmy šílenými situacemi , do kterých se dostává, to pak skvěle kontrastuje.

Když už jsme u vašich postav.Vaší nejpůsobivější rolí je vedle Kloboučníka zejména kapitán Jack Sparrow v Pirátech z Karibku.Jaké bylo, hrát jeho?

K tomu vám řeknu jedno:v každím z nás je kousek králíka Bugse.Ne,vážně.Lidé od Dysneyho nebyli s mojí interpretací příliš spokojení,poříd jen "On ten film zničí.Co to s ním je?Je opilý?"Je to gay?.. copak nevíte, že všechny moje postavy jsou gayové?" opáčil jsem.Víc jsem je ani rozhodit nemohl.

Působíte jako hodně svobodumyslný čověk.Jste spíše zastáncem improvizace nebo se pevně držíte scénáře?

Vždy, když autor ponechá nějaký prostor , snažím se roli ozvláštnit.Zamýšlím se nad tím,jestli ji dokážu udělat zajímavější.To jsem měl odjakživa , možná je to dokonce zlozvyk.Pamatuju si na natáčení Čety v roce 1986 s Oliverem Stonem.Přepisoval jsem si dialogy takže mě nakonec z toho filmu skoro úplně vystříhli.Prvním filmem,kde jsem byl se svojí rolí spokojený,tedy bylo Cry Baby (1990).U Střihorukého Edwarda zase nikdo nevěděl , co ode mne čekat-dokonce i Tim Burton byl dost nerózní kolem mojí účasti na tomhle snímku, ale dopadlo to dobře.Ta chuť  improvizovat asi souvisí s mojí minulostí v televizní branži.Tam byko všechno pevně dané, žádný prostor.Zapřísáhl jsem se, že takhle už nikdy pracovat nebudu, ani kdybych se musel místo toho vrátit na stavbu.Vždyť to mi i docela šlo.Také na benzince jsem dělal.

Cizinec, se natáčel v Benátkách.Užil jste si při natáčení vůbec město jako turista?

Turistou jsem byl od deseti hodin večer do dvou hodin ráno.To byla jediná doba, kdy jsem mohl jen tak chodit a dívat se kolem sebe,protože v ulicích nikdo nebyl.Každé místo v Benátkách doslova pohladí na duši, je to nádhera -všechny ty úžasné fasády,šňůry na prádlo i cedulky s nápisem "chléb chudým" na kostelech.Opravu magické místo.Takové Benátky se mi líbily na rozdíl od vyjížďky gondolou nebo strkání si kěvtin do zubů.Mám rád noční Benátky , kdy je klid a působí to jako by všude kolem byli duchové.

                             -----------------------------------------------------------

                                 "Všechny moje postavy jsou gayové"

                            -------------------------------------------------------------


Scény s benátskými kanály,jsou takové působivé .Byl jste v té špinavé vodě sám nebo tam za vás vlezl dubér?.

Všechno ,počínaje různými kaskadérskými triky přes akční průjezd kanálu lidí až po moment, kdy jsem byl připoután k zábradlí, bylo nesrovnatelné se strachem, který jsem pociťoval z ponoření se do té břečky.Jenže kaskadéři , jenž mě měli suplovat byli nemocní , na antibiotikách.Nakonec jsem se naštěstí do vody nedostal,ale vždy to bylo o fous.

V jedné scéně jste ve filmu jen v pyžamu, to bylo ve scénáři?

Původně jsem měl mít jen ručník, nebo spodky, jenže ta představa dospělého muže v pyžamu na pozadí Bbenátek mi přišla vtipnější.Chtěl jsem takové to pyžamo s králičíma ušima,akorád režisér to nedovolil.

Poprvé jste pracoval i s Angelinou Jolie.Jak se vám s ní pracovalo?

Bylo příjemným překvapením ji potkat a poznat.Vůbec jsem netušil, jaká bude, jestli má třeba smysl pro humor.A musím říct, že je až neuvěřitelně normální a navíc má hodně černý , až perverzní smysl pro humor.Je to zároveň docela chudinka,protože po ní jde pořád bulvár.Takový život je dost šílený, až směšný- každý den opustit dům a mít v patách paparazzi.Mě se to při natáčení také dotýkalo, jelikož jsem se například nebavili na veřejnosti ,protože by to někdo vyfotil a pak by z toho vyšla nějaká blbost.Zvláštní je,že Angie mi trochu připomínala Elizabeth Taylor, kterou jsem měl kydsi tu čest poznat - s tou sedíte a ona celou dobu nadává jak dlaždič,ale je to zábavné.Angelina je na tom podobně.

Režisér Florian Hanckel von Donnersmeck řekl,že jste snímku dodal vtip.Co si o tom myslíte?

Když tuším dobrý gag,nikdy si ho nenchám ujít.Nemůžu si pomoct .I v těch nejtemnějších filmech a scénách jsem se snažil o nějaké to vtipné odlehčení.

Natáčelo se i v Paříži.Co máte rád na tomto městě?

Všechno.Literární historie Paříže mě odedávna fasinovala a vždycky bude.Knihy,které tam byli napsány,všechno to umění,malby, malíři v ulicích ,velcí básníci- přišlo mi to velice okouzlující a kupodivu jsem se tam cítil od začátku více doma, než kdekoliv jindce ve světě.Jde asi jen o to obklopení uměním.Tou úžasnou prací,jež zde lidé odváděli.Je tam cítit.Pořád to tam je,cítíte přítomnost těch velkolepých spisovatelů.A to je opravdu inspirativní.

Kým byste byl, kdybyste nebyl hercem?

To, že jsem se stal hercem,vlastně nebylo velkým odklonem od mojí dřívější životní cesty, jelikož ještě když mi bylo kolem dvaceti let,byl jsem spíše hudebník,kytarysta- to jsem chtěl původně dělat.

Jenže jste hercem a navíc dvorním -režiséra Tima Burotna .Nechává vás hrát, jak sám uznáte za vhodné?

Tak hlavně mi dal dost práce, což je na tom všem asi nejlepší a těším se na další spolupráci.Asi mezi námi existuje nějaké spojení,zvláštní porozumění ,o kterém ani nemluvíme.Lidé říkají, že když mě a Tima slyší mluvit na place , vůbec nevědí, o čem se bavíme.Tima mám fakt rád.

Zahrál jste si v jeho hororu Ospalá díra a s hororem souviseliy i snímky Střihoruký Edward ,Ed Wood nebo Sweeney Tood -Ďábelský holič z Fleet Street.Jaký je váš oblíbený horor?

Hodně na mě zapůsobil a zároveň mě vyděsil film Nicholase Roega Teď se nedívej z roku 1973,což tedy je spíše thiller, než horor,ale dost mě to tenkrát rozhodilo.Taky je to jediný  film, u kterého jsem různě vykřikoval lekal se a tak.Jinak mám rád napříkal Dráculu .Toho z roku 1931 od Toda Browninga.Od něj se mi líbily i Zrůdy.Miluju všechny ty staré horory.Také ty s Lonem Chaneym, to je můj hrdina.Pak i hororvé snímky z 50 let .S Christopherem  Leem a Peterem Cushingem.To zas bylo něco jiného.

Čeho chcete ještě v životě dosáhnout?

Marlon Brando mi jednou řekl :"Proč si nevezmeš rok volna a nejedeš studovat Shakespera- bež a nauč se Hamleta .Pracuj na tom a dostaň tu roli.Zahraj si ji dřív,než zestárneš." No a já bych moc rád.


SE ZDROJEM...

článek jsem poctivě přepisovala s časopisu!!! .....
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama